Vec-Anniņmuižas atdzimšana

Projekta aprēķinātās provizoriskās izmaksas
43000.00 EUR
Apkaime
Imanta
Iesniedzējs
Anniņmuižas apkaimes un radošās iniciatīvas biedrība “Riga Annenhof”
Balsu skaits
3182
Projekts noslēdzies

Projekta īstenošanas vieta: Rīga, bez adreses (kadastra apzīmējums: 01000930027).

Vec-Anniņmuižas teritorija, kas atrodas starp mūsdienu Imantas un Zolitūdes apkaimēm, vēstures liecībās minēta jau no 1595.gada. Šajā vietā atradusies Meinerta muiža, kas vēlākos gadsimtos mainījusi nosaukumu uz Anniņmuižu. Arhīva lietā  pieejams skaidrojums par Jaun-Anniņmuižu (mūra ēka, 19.gs.vidus, šobrīd Latvijas Universitātes īpašumā, Jūrmalas gatve 76 k-3) un Vec-Anniņmuižu (no 16.gs.beigām līdz 20.gs.sākumam, šobrīd dabā redzama tikai Vec-Anniņmuižas aleja un Vec-Anniņmuižas pamatu vieta, teritorija ir pašvaldības īpašums).

Vec-Anniņmuižas teritorija sastāv no meža daļas (apsaimnieko Rīgas meži) un pļavas daļas (apsaimnieko Rīgas Pārdaugavas izpilddirekcija).

Šobrīd daudzi apkārtnes iedzīvotāji nemaz nezina, ka Vec-Anniņmuižas teritorijā aug divi valsts mēroga dižozoli. Šajā senās muižiņas tuvumā aug 14 koku sugas, 8 valsts nozīmes dižkoki, 10 vietējas nozīmes dižkoki, 16 potenciālie dižkoki. 18 (!) dižkoku atrašanās tuvā attālumā- tas ir ievērojams kultūrvēsturisks un dabas objekts arī Latvijas mērogā.

Imanta, kurā dzīvo 47 310 iedzīvotāju, un Zolitūde, kurā dzīvo 19 559 iedzīvotāji, kopā veido vienu no skaitliski lielākajiem Rīgas rajoniem.  Šī vieta Imantas un Zolitūdes iedzīvotājiem ir iecienīta atpūtai pie dabas. Šobrīd iedzīvotāji teritoriju lieto nolūkā sauļoties, ieturēt pikniku, pastaigāties, vingrot. Teritorijas trūkumi šobrīd: 1) nav pielāgota vieta atpūtai brīvā dabā- atkritumu tvertnes, piknika vietas; 2) nav sakārtota vieta suņu pastaigām- nožogota, aprīkota vieta, atdalīta no atpūtnieku zonas; 3) sabiedrībai nav pieejama vietas vēsturiskās izcelsmes informācija, nav sakopti ainaviskie koki un grūti pieejami apskatei ievērojamie dižkoki; 4) meža daļa ir samērā piegružota, tur uzturās bezpajumtnieki, pastiprināti veidojas izklaides cienītāju atstātie atkritumi.

Projekta mērķa grupa ir ģimenes, bērni, jaunieši, seniori, atpūtnieki, veselīga dzīvesveida piekritēji, suņu saimnieki, vēstures izziņas interesenti.

Projekta ietvaros plānots:

1) Atdalīt atpūtnieku zonu (divas trešdaļas no pļavas, apmēram 0,6 ha) – iekārtojot piknika vietas līdzīgi kā Lucavsalā;

2) Atdalīt suņu zonu (viena trešdaļa no pļavas, apmēram 0,3 ha)- norobežojot ar žogu, iekārtojot atkritumu tvertnes);

3) Uzstādīt informatīvo stendu pie Vec-Anniņmuižas pamatu vietas – sabiedrības izglītošanai, apkaimes piederības sajūtas un identitātes veicināšanai, kultūrvēsturiskajai izpratnei;

4) Izveidot veselības veicināšanas un dižkoku izziņas taku (apmēram 1 km) - sakopt ainaviskos kokus, attīrīt no atkritumiem un krūmiem, lai var piekļūt un aplūkot 8 valsts nozīmes dižkokus un 10 vietējas nozīmes dižkokus.

Projekts Imantas un Zolitūdes apkaimēm dos iespēju apvienot dažādas interešu grupas vienā kultūrvēsturiski nozīmīgā vietā, kas arī turpmāk tiktu uzturēta un kopta, izveidojot pirmo šāda veida mijiedarbes kultūras un atpūtas vietu Rīgā. Jau sen ir pierādīta zaļo teritoriju nozīme cilvēku ikdienas labsajūtas nodrošināšanā. Jaunās māmiņas, kuras dodas pastaigā ar maziem bērniem, vēlētos labiekārtotu teritoriju, kurā suņu pastaigu zona ir nodalīta no atpūtas zonas, un zaļajā zālītē var spēlēties mazuļi. Savukārt dižkoku takas izveide sniegtu parka apmeklētājiem lepnumu par vietu, kurā viņi dzīvo.

Kontaktinformācija: Anniņmuižas apkaimes un radošās iniciatīvas biedrība “Riga Annenhof”; tālruņa numurs: 29503599; e-pasts: rigaannenhof@gmail.com; kontaktpersona: Rigonda Bērziņa.

Projekta dienasgrāmata