Publisku pasākumu vietas ierīkošana Mazjumpravas muižas bijušā kroga ēkas drupās

Projekta pieteikumā norādītās izmaksas
100000.00 EUR
Apkaime
Rumbula
Iesniedzējs
Biedrība “Rīgas Mazjumprava”
Balsu skaits
94
Rīdzinieki neatbalstīja

Projekta īstenošanas vieta: Rīga, Rumbas iela 44 (būves kadastra apzīmējums: 01001256672002).

Projekts tapis ieklausoties Ķengaraga apkaimes iedzīvotājos, Mazjumpravas muižas apmeklētājos, veloceliņa “Centrs-Ķengarags-Rumbula-Dārziņi” lietotājos un citos. Uzklausītie, īpaši tie, kuri pirmo reizi apmeklē Mazjumpravas muižas teritoriju, ir pozitīvi pārsteigti par šāda sena pašvaldības atjaunota objekta atrašanos netālu no Ķengaraga daudzdzīvokļu apbūves rajona. Tas arī saprotams, jo līdz pat pagājušā gadsimta nogalei muiža atradās slēgta militāra objekta teritorijā, kuru vēlāk pārņēma mazdārziņu kolonijas un muižas ēkas pamazām bruka, ieauga kokos un krūmos. Par šobrīd redzamo ļaudis pastāsta saviem ģimenes locekļiem un paziņām. Daudzi kļūst ieinteresēti un dodas pastaigās vai velosipēdu braucienos, lai savām acīm apskatītu muižas teritoriju, atjaunotās ūdensdzirnavas un dzirnavu dīķi, vērotu Daugavu un Rīgas panorāmu no neierasta rakursa.

Vienlaicīgi nācies konstatēt, ka, pieaugot muižas apmeklētāju skaitam, notiek pasākumi, kuriem par šauru kļuvusi dzirnavu ēka. Uzskatām, ka situāciju būtu iespējams būtiski uzlabot, ja publiskiem pasākumiem varētu izmantot arī muižas centra kroga ēkas drupas, kuras šobrīd jau ir atbrīvotas no apauguma, būvgružiem un kultūras slāņa, kā arī veikta arheoloģiskā izpēte. Lai uzsāktu būves izmantošanu, nepieciešams ieklāt cieta seguma grīdu, nostiprināt veco mūru fragmentus un sienas piemūrēt augstumā, kas pasākumiem nodrošinātu no Daugavmalas vējiem aizsargātu un vizuāli noslēgtu telpu, kā arī nākotnē ļautu cerēt uz būves tālāku atjaunošanu, t.i. pārseguma un jumta izbūvi. Realizējot šo projektu tiktu paplašināta ne tikai kultūrtelpa un iedzīvotāju rekreācijas iespējas, bet dots arī ieguldījums Rīgas vēsturiskās atmiņas saglabāšanā.

Bez tam jāņem vērā, ka kroga ēkas drupas, kas ir pakļautas laika apstākļu nelabvēlīgai ietekmei, turpina sabrukt, un šī projekta realizācija ir pēdējā iespēja paglābt no iznīcības unikālo Rīgas 18.gs. vēstures pieminekli.

Projekta pievienotā vērtība

Kultūrvēsturisko vērtību saglabāšana, Rīgas kultūras tūrisma objektu paplašināšana.

Projekta galvenā mērķa grupa

Ķengaraga apkaimes iedzīvotāji, Rīgas iedzīvotāji un viesi.

Kontaktinformācija: Biedrība “Rīgas Mazjumprava”; tālruņa numurs: 26143120; e-pasts: rigasmazjumprava@inbox.lv; kontaktpersona: Inese Grandāne