Kino skvērs Ķengaragā. Piebremzē. Ieskaties. Izzini.

Projekta kopējās izmaksas
100000.00 EUR
Apkaime
Ķengarags
Iesniedzējs
Biedrība “Cits Ķengarags”
Balsu skaits
756
Rīdzinieki neatbalstīja

Projekta īstenošanas vieta: Rīga, Aglonas iela 1 (kadastra apzīmējums: 01000780958).

Prūšu skvēra labiekārtojuma mērķis ir atjaunot šobrīd degradētu publisko telpu Ķengaraga apkaimē un izveidot mūsdienīgu iedzīvotāju satikšanās un domu apmaiņas vietu. Projekta galvenais iedvesmas avots ir tā vēsture un kompleksa saikne ar nojauktu, bet joprojām iedzīvotāju skatījumā vietas identitāti veidojošu, kinoteātri “Maskava”. Kā kino industrija dod iespēju skatītājiem izdzīvot dažādus stāstus, tā arī skvēra uzdevums ir atklāt apkaimes daudzveidīgo dzīvi un iespējas.

Pateicoties izdevīgai atrašanās vietai - netālu no Daugavas, Maskavas un Prūšu ielas krustojumā - labiekārtotām skvēram ir potenciāls kļūt par vietzīmi Ķengaraga apkaimes iedzīvotājiem un rīdziniekiem.

Labiekārtojuma projekts paplašina vietas lietotāju loku. No vietas, kuru blakusesošo māju iedzīvotāji šķērso ikdienas steigā, skvērs kļūs par informatīvu vidi un izteiksmes platformu, kuru veidotu:

  • Ķengaraga biedrība "Cits Ķengarags" - informējot par notikumiem, iespējām iesaistīties dzīvojamā rajona vides veidošanā;
  • Mākslinieki un aktīvisti, kuri gribētu apmācīt jauniešus savam amatam un uzstādīt kopīgi veidotu instalāciju pretim skulptūrai “Jaunība”;
  • Novadpētnieki, kuri informētu par apkaimes vēsturi, notikumiem un faktiem, rosinot interesi par vidi un diskusijas iedzīvotāju vidē;
  • Ilgtspējīga dzīvesveida aktīvisti, informējot par piesārņojuma samazinājumu dzīvojamā rajonā;
  • Aptiekas, veikalu apmeklētāji, sabiedriskā transporta pasažieri - uzgaida, satiekas, iegūst informāciju par rajona attīstības iecerēm.

Projekts aptver visu skvēra celiņu seguma nomaiņu, centrālā laukuma izmantošanas reorganizāciju, integrējot jaunu pusloka celiņu un veicinot iedzīvotāju vēlmi uzkavēties skvērā ilgāk, pastaigāties, un mierīgā noskaņojumā iepazīties ar apkaimes vēsturi, iedzīvotāju biedrību iniciētiem projektiem un izteikt savu viedokli.

Tiek piedāvāts jauns soliņu izvietojuma plāns. Apļa formas soliņi un puķudobes kalpo gan kā funkcionāli labiekārtojuma elementi, gan veido rotaļīgu un neformālu, tomēr mājīgu un dabisku vidi, pieļauj daudzveidīgu cilvēku izvietošanas scenārijus un veicina savstarpējo komunikāciju. Tumšajam laikam, gar celiņiem un pie mākslinieciskiem objektiem tiek paredzēti atbilstoši gaismas ķermeni ar energoefektīviem radītājiem. Ilgtspējības veicināšanai, projekts paredz arī atkritumu urnas ar atkritumu šķirošanas iespēju.

Lai izveidotu efektīvu komunikācijas platformu, skvērā tiek paredzētas vietas dažādo tematu info stendi, kuri informētu iedzīvotājus par apkaimes vēstures faktiem un apkaimes dzīvi, pat ikdienas steigā nepamanāmo, bet bagātīgu aktuālo iedzīvotāju un biedrību iniciatīvu klāstu.

Lai skvēra vidi uzturētu dinamisku un iedzīvotājiem saistošu, tiek paredzēts aicināt iedzīvotājus līdzdarboties skvēra jauno apstādījumu veidošanā un tiek paredzēta stabila platforma (iepretim esošai skulptūrai “Jaunība”) mainīgai ārtelpas mākslas ekspozīcijai. Vienos no ekspozīcijas veidiem varētu būt iedzīvotāju veidotas instalācijas sadarbībā ar māksliniekiem un amatniekiem. Tas dotu iespēju iedzīvotājiem gan iegūt jaunas praktiskas iemaņas, kas ir īpaši svarīgi jauniešiem, gan personalizēt apkaimes publisko telpu.

Lai nodrošinātu mazāku gaisa piesārņojumu un labāku akustisko klimatu (samazināt trokšņu daudzumu) no automobiļu intensīvas plūsmas, starp Maskavas ielas fronti un skvēru paredzēta norobežojošās dekoratīva “siena”, kura siltā sezona tiktu apaudzēta ar vītņaugiem, bet aukstā sezonā būtu atraktīvs vides labiekārtojuma elements.

Kontaktinformācija: biedrība “Cits Ķengarags”; tālruņa numurs: 29486936; e-pasts: citskengarags@gmail.com; kontaktpersona: Jevgenijs Milovanovs