Jauniešu aktīvās atpūtas vieta “Dzegužtrase”

Projekta pieteikumā norādītās izmaksas
99740.30 EUR
Apkaime
Dzirciems
Iesniedzējs
Dzirciema un Iļģuciema apkaimju biedrība
Balsu skaits
0

Projekts paredz izveidot ainavisku velo trasi dažāda vecuma bērnu un jauniešu (8-18 gadi) aktīvai brīvā laika pavadīšanai, kā arī gājēju celiņus, kas teritoriju savieno ar apkārtesošo infrastruktūru, trīs apgaismojuma elementus un vienu atpūtas vietu. 

Projekta teritorija atrodas uz zemes gabala, kas ir rezervēts Rīgas pilsētas infrastruktūras attīstībai (Hanzas šķērsojums). Šī teritorija jau desmitiem gadu stāv tukša un neizmantota. Pēc žoga nojaukšanas un teritorijas atvēršanas plašākai lietošanai, cilvēki to ir iecienījuši suņu pastaigām un netraucētām ziemas sporta aktivitātēm. Tomēr, ņemot vērā, ka tā nav labiekārtota un nav vizuāli pievilcīga lielākajai daļai sabiedrības, projekta mērķis ir mainīt šo situāciju. Teritorijas attīstības redzējums ir izstrādāts sadarbībā ar RTU studentiem un paredz projektā pieteikto velo trasi un celiņus, nākotnē papildināt aktīvās atpūtas aprīkojumu un citiem labiekārtojuma objektiem. 

Dzegužtrase tiek izstrādāta bērniem un pusaudžiem no 8 līdz 18 gadu vecumam, atbilstoši viņu fiziskajām vajadzībām un interesēm. Šī ir vecuma grupa, kurai svarīgas ir fiziskas aktivitātes - lekšana, skriešana, velosipēdu braukšana, skrejriteņu izmantošana vai pat skrituļošana. Velotrase tiks veidota apkārt esošo koku un krūmu teritorijā, lai nodrošinātu patīkamu lietošanas pieredzi siltajos vasaras mēnešos un skaistos pavasara un rudens laikos, kad apkārtējā daba mainās.
Tā kā šī teritorija atrodas starp Dzegužkalnu un Nordeķu parku, kuros jau ir spēļu laukumi mazākiem (2-8 gadi) bērniem,  Dzegužtrase tiek veidota bērniem un pusaudžiem no 8 līdz 18 gadiem. Tā ir vecuma grupas, kurām nepieciešamas fiziskas aktivitātes –  lekšana, skriešana, braukšana ar velo, skrejriteņiem vai skrituļdēļiem – kuras vēlams veikt drošā, tam atbilstoši paredzētā un labi izplānota teritorijā. Tuvējā apkārtnē tādu laukumu nav. 

Velotrase plānota teritorijas līdzenākajā daļā līdzās Buļļu ielai, kur ir intensīva gājēju plūsma starp abiem parkiem – cilvēkiem, kas iet ikdienas gaitās vai dodas pastaigāties. Velotrase veidota vietā, kur ir esoši koki un krūmi, lai karstās vasaras dienās, skaistos pavasaros un rudeņos, kad daba mainās, trases lietošana būtu maksimāli patīkama. 

Velotrase ir iecerēta neregulāra trīsstūra formā, ar apgaismojuma vienību katrā malā. Tās reljefs, sānu malas un segums veidots atbilstoši velo trašu lietošanas un drošības prasībām. Gar trasi izveidots grantēts pastaigu celiņš, kas savieno trasi ar Buļļu un Viļņas ielu. Ietves grants segums ir trases videi piemērots, veido dabas parka sajūtu un tas ir finansiāli lētāks risinājums. Pie celiņa ir paredzēti divi soli un atkritumu urna.

Trases galvenā pievienotā vērtība ir aktīvas un veselīgas atpūtas iespējas radīšana Dzirciema un Iļģuciema pusaudžiem. Šai vecuma grupai apkaimē šobrīd nav piemērotas ārtelpas. Trase būs būtisks savienojums starp diviem lielākajiem parkiem, Zundu un tālāk Uzvaras parku. Tiem iedzīvotājiem, kas dodas pastaigāties, skriet vai velo izbraucienā būs drošāka pārvietošanās iespēja. Biedrības apkopotā informācija rāda, ka šobrīd apkaimēs trūkst tieši vietu drošai skriešanai, jo apkaimes parki nav savienoti cilvēkiem draudzīgā veidā un ielu satiksme ir pārāk intensīva, lai skrietu gar tām. Nosaukums “Dzegužtrase” ir izvēlēts, lai veidotu piederību apkaimei un Dzegužkalnam, kas ir viena no apkaimes iedzīvotājiem svarīgākajām vērtībām.  Papildus tam, pēc trases izbūvēšanas tās noformēšanā būs iespēja iesaistīt topošos māksliniekus no apkaimē esošās mākslas skolas, tādā veidā veicinot skolas un apkaimes sadarbību un piederību apkaimei.  Zemesgabals robežojas ar Buļļu ielu, kas ir daļa no Jūrtakas Rīgas posma. Tāpēc tās labiekārtošana būs vērtīga arī visiem rīdziniekiem un Rīgas viesiem. 

Trase ir plānota tā, lai teritorijas attīstību varētu turpināt vairākās papildinošās kārtās. Nākamajās kārtās  teritorijā būtu iespējams uzstādīt papildus apgaismojumu un atpūtas soliņus, dzeramā ūdens brīvkrānu, tualetes, videonovērošanu, kā arī sastādīt papildus kokus un apstādījumu dobes, lai teritorija kļūtu pēc iespējas pievilcīgāka apkaimju iedzīvotājiem un viesiem. Šādā veidā tiktu nodrošināta arī visiem iedzīvotajiem iekļaujoša un pieejama publiskā ārtelpa. 
 

Skice926.67 KB
Tāme19.46 KB